Historie

První myšlenka na založení týmu amerického fotbalu přinesl Martin Pankrác, který uspořádal první náborový trénink dne 11.4.2016 na Matějkově hřišti v Jičíně.

Prvního náborového tréninku se zúčastnilo spíše více "čumilů" než budoucích hráčů, ale zúčastnilo se jej celkem 7 hráčů. Další náborové tréninky 2. a 17. května 2016 se zúčastnilo na cca 14 nových hráčů, ze kterých se nakonec utvořilo "tvrdé" jádro, které působí v klubu dodnes.

Za zmínku stojí, že se první tři tréninkové nábory propagovaly pouze pomocí Facebookové události.

První tréninky probíhaly bez výstroje a za minimálního kontaktu. Tréninky byly orientovány spíše na poziční hry a vysvětlování pravidel a systému hry amerického fotbalu. Tréninky stále probíhaly na Matějkově hřišti s několika statečnými.

Důležitým milníkem se pro nás stala další vlna náborů na podzim, kde už jsme tréninky absolvovali s helmami a lehkým kontaktem. Počet hráčů se přehoupl přes 12 a pomalu se začalo mluvit o možném startu v sezóně.

Ke konci roku 2016 naši skupinu oslovilo několik týmů amerického fotbalu s možností hostování našich hráčů v jejich týmu. Rozhodli jsme se tuto možnost využít, aby jsme nabrali potřebné zkušenosti pro naši budoucí samostatnou činnost. 

Z mnoha týmů jsme si pro všechny nepochopitelně vybrali East Bohemia Bucks, ale pro nás to byla nejlepší volba jak z hlediska supportu, který nám Bucks poskytli, tak také herního času na hřišti během jarní sezóny 2017. 

Spolupráce s East Bohemia Bucks

První trénink jsme absolvovali v Pardubicích na začátku února 2017 a pomalu jsme se začlenili do rodiny Bucks, kde jsme si v první sezóně rozhodně nemohli stěžovat na herní vytíženost. Nabrali jsme nespočet zkušeností a až na pár zranění byla sezóna perfektní. Výsledkově však vše samozřejmě napovídalo tomu, že hrajeme první sezónu a nejsme tak zkušenými hráči. Po ukončení sezóny 2017 jsme přislíbili, že budeme i další sezónu pokračovat v Bucks. 

Příprava na novou sezónu a další nábory

Samozřejmě jsme se snažili vyztužit naše řady Hurricanes. Nezaháleli jsme a během září 2017 připravil sérii náborů, kde jsme do svého středu nabrali pět nových členů. Sami jsme si před nábory řekli, že pokud se nám nábory nepodaří tak ukončíme činnost v Jičíně a rozutečeme se do ostatních klubů z okolí. Nábory se však povedly a Hurricanes Jičín pokračují. Také jsme si slíbili, že budeme pokračovat ve smyslu hesla "Buď to dělej pořádně nebo se na to vyser".

Příprava na sezónu a "domácího" zápasu

Během podzimu 2017 jsme se zaměřili více na propagaci klubu na Facebooku a našich aktivit s tím spojených. Podařilo se nám také doplnit vybavení pro trénink, které je nyní na velmi kvalitní úrovni. Během zimy jsme se poctivě připravovali v hale na MOA, stejně jako minulý rok a nově jsme přidali také halu v Libáňi. V lednu jsme v Pardubicích za krásného počasí absolvovali přípravné víkendové soustředění (-10 °C a silný vítr) a intenzivně se připravovali na novou sezónu.

Jako Hurricanes Jičín jsme 25.3.2018 absolvovali první přípravný zápas proti Liberec Titans na hřišti v Českém Dubu. Hrál se "devítkový" fotbal formou scrimmage a byl to náš úplně první "zápas", který jsme odehráli bez podpory jiného týmu. 

Na Jaře tréninky probíhali stále na Matějkově hřišti, ale hledali jsme prostředí, které by bylo vhodné i pro pořádání domácího zápasu. Po několika měsících vyjednávání s mnoha subjekty se nám podařilo domluvit Valdické hřiště (ve správě Valdické věznice), kde jsme během jarní sezóny 2018 odehráli pod taktovkou Bucks první "domácí" zápas proti Trutnov Rangers.

Konec spolupráce a nový start

Sezóna 2018 neproběhla podle našich představ a tak jsme se na konci sezóny rozhodli ukončit spolupráci s East Bohemia Bucks. 

Nyní se už soustředíme na sezónu 2019, kterou odehrajeme v "devítkovém" fotbale za Náš tým Hurricanes Jičín !!!

Příprava na novou etapu klubu

Start v nové sezóně byl ale nejistý. Vše záviselo na příchodu nových hráčů během náborového měsíce. Byla tu také možnost, že se náš celek rozpadne. Budoucnost klubu byla však zachráněna, když se na náboru ukázalo 5 nových hráčů, včetně jedné odvážné dívky, z čehož vznikl na začátku roku 2019 ženský tým Jičín Windstorms, ale to je jiný příběh.

Celek v počtu cca 15 hráčů začal přípravu na novou sezónu a nováčci v listopadu nabírali zkušenosti během přátelského utkání v Teplicích. Nábor probíhal celou zimu a tým doplnilo 8 dalších odvážných borců a celek pro sezónu 2019 byl kompletní. Tréninky pokračovaly až do dubna, kdy začínala řádná sezóna.

Sezóna 2019

Soupiska Jičín Hurricanes 2019:

2 Martin Zhouf, 3 Josef Vitík, 10 Tomáš Vitík, 16 Petr Vániš, 17 Ladislav Sajdl, 21 Adrian Rychtera, 24 The Dung Nguyen, 25 Josef Svoboda, 27 Radek Vancl, 33 Oldřich Fousek 48 Přemysl Fousek, 55 Leoš Křepela, 59 Přemysl Chromý, 62 František Matoušek, 64 Jakub Uhlíř, 69 Jan Chlumský, 73 Pavel Krych, 76 Petr Šolc, 88 Tomáš Růžička, 91 Martin Pankrác, 97 Jakub Bejr, 99 Jan Ulrich

Na sezónu jsme se připravovali nejen přátelským turnajem v Meziboří u Litvínova, ale především kempem ve Valdicích, který pro nás připravili borci s Czechlineman pod vedením Josefa Fuksy. Potom už přišel první soutěžní zápas na Valdickém hřišti, kde jsme sehnali azyl pro domácí zápasy, a prvním soupeřem nám nebyl nikdo jiný, než finalista 4. ligy z poslední sezóny a hlavní favorit na titul, Karlovy Vary Warriors. Podali jsme spíše rozpačitý výkon, s velkou spoustou chyb a svou roli sehrála také velká nervozita z prvního vystoupení. Utkání skončilo výsledkem 0:47 pro Válečníky a my tak dostali velkou lekci. Jediným pozitivem z tohoto zápasu byla úžasná divácká návštěva, která čítala 250 návštěvníků, kteří připravili skvělou atmosféru.

K druhému utkání jsme zajížděli do Jihočeského kraje na půdu Budějovických Hellboys. Tento celek byl dalším favoritem letošní sezóny, a tak můžeme říct, že se s námi los, na začátku sezóny, opravdu nemazal. V tomto zápase jsme se ovšem překonávali a prohra 6:26 byla pro nás možná až příliš krutá. Od dalšího utkání proti Most Hunters se ale věci začaly otáčet k lepšímu, protože v tomto utkání dvou celků, které zatím nepoznali vítězství, jsme zvítězili 40:8.

Následovali dva domácí zápasy. V prvním jsme v souboji o bronz v celkové tabulce porazili ve vyrovnaném utkání Teplice Nordians 19:7 a v druhém jsme o třídu překonali celek Tábor Foxes 44:0. V obou střetnutích nás podporovala parádní návštěva, 183 respektive 160 diváků. Nutno dodat, že podobné návštěvy neměl žádný celek napříč 3. a 4. ligou. Poslední utkání roku mohlo dokázat, jak obrovský kus cesty jsme za dva měsíce ušli, zajížděli jsme do Karlových Varů, které doposud neprohráli. Bohužel utkání jsme víc než na hřišti, prohráli ve svých hlavách. Prohru 0:36 navíc doplnilo několik zraněných hráčů, a tak se nám závěr sezóny a následné volno velmi hodilo.

Někdo, kdo nešel s týmem trénink po tréninku a neprožil křivolakou cestu k první a nejisté sezóně, asi nedokáže ocenit, jak obrovský je to úspěch. Aby to i ostatní dokázali pochopit, je třeba říct, že v historii 4. ligy nebyl nováček, který by v sezóně vyhrál 3 zápasy, který by měl nejvyšší návštěvnost, nebo který by se umístil na medailové pozici v konečném pořadí.

Hurricanes mimo hřiště

S koncem sezóny jsme začali pracovat na vylepšení vnímání značky Hurricanes. Tomu předcházela restrukturalizace vedení klubu. V průběhu srpna jsme udělali několik důležitých kroků před náborovým měsícem, od vlastního billboardu přes letáky až po vyšperkované náborové video. Prozatím největší akcí, kterou náš klub pořádal, byl charitativní "Den s americkým fotbalem", při kterém se na konto Naděje pro Michalku vybralo přes 51 tisíc korun. 

Sezóna 2020

V roce 2020 nás zasáhnula především pandemie Covidu-19. Do sezóny se tak přihlásilo malé množství týmů a byla tvořena pouze ze dvou lig. Hrála se také netradičně na podzim. My jsme se jako tým, z důvodu personálního tak i organizačního, rozhodli tuto sezónu vynechat. Někteří hráči šli hostovat do hrajících týmů a sesbírat tak cenné zkušenosti.

Sezóna 2021

Do sezóny 2021 jsme šli s tím, že chceme hrát za jakékoli situace. Hrála se tradičně na jaře a tím pádem byla offseason mezi sezónami velice krátká. Z důvodu složení znovu pouze dvou lig jsme byli nuceni se přihlásit do 2. ligy, která byla složena z třetiligových a druholigových týmů.

Třetiligové tými: Trutnov Rangers, Tábor Foxes, Mladá Boleslav Greenraiders, Šumperk Dietos a Hurricanes Jičín

Druholigové Tými: Pardubice Stallions, Třinec Sharks a Pilsen Patriots

Do prvního zápasu, který jsme odehráli v Trutnově proti místním Rangers jsme nastoupili po dlouhé pauze s velkou energií. Na výsledku to také bylo znát. I přes dobrý výkon domácích jsme úvodní zápas vyhráli 19:7. 

...